Ердоган: Каде е богатиот Запад, каде се милијардите за бегалците?


       
Истанбул, 24 декември, 2016 - 13:45 (META) 

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека на северот од Сирија е потребен регион исчистен од тероризам и дека таму нема да дозволи формирање каква било држава.

Тој во Истанбул присуствуваше на генералното собрание на турската канцеларија за надворешна трговија, каде што се осврна на актуелните случувања во Турција и во регионот.

Ердоган истакнал дека Европската Унија ветила дека од 1 јули ќе обезбеди три милијарди евра за помош на сириските бегалци во Турција, но дека досега стигнале само 677 милиони долари.

– Каде е Западот? Каде е тој богат Запад? Каде е грижата за човековите права? Каде се трите милијарди евра што ни ги ветија? Ги нема. Кај нив не постои загриженост за човештвото, ниту грижа за жртвите и за угнетените. Турција е таа која се грижи за нив – рече Ердоган.

Тој потсети дека неговата земја до денеска за потребите на бегалците издвоила 20 милијарди долари.

Осврнувајќи се на ситуацијата на северот од Сирија, рече дека Турција од почетокот нагласувала дека таму единствено треба да се оформи регион исчистен од тероризам.

– Тоа го бараме од почеток. Ако тоа не го направиме, Газиентап е секогаш во опасност. Но, што е всушност целта на некои? Да формираат држава на северот на Сирија. Нека се знае, нема да дозволиме да се формира таква држава – порача турскиот претседател.