Ердоган ги повлече турските војници од воена вежба, НАТО се извини


       
Анкара, 17 ноември, 2017 - 17:06 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се извини на Турција откако актуелниот претседател на земјата, Реџеп Таип Ердоган, и првиот претседател на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, беа претставени како „непријатели“ на воена вежба на НАТО во Норвешка.

Ердоган, лут поради тоа, ги повлекол 40-те турски војници, по што следуваше извинувањето од Столтенберг.

– Се извинувам за навредата што е нанесена. Инцидентите беа резултат на постапките на поединец и не ги одразуваат гледиштата на НАТО – изјави Столтеберг.