This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sun Jan 20 19:10:56 2019 / +0000 GMT

Еден загинат, над 20 лица повредени во железничка несреќа во Австрија
Во железничка несреќа што се случи во австриската провинција Стирија загина најмалку еден човек, а над 20 се повредени, објавија светските медими.

Еден воз, од засега непознати причини, излетал од шините и странично удрил во друга локомотива, во 1 часот по локално време кај јужниот австриски град Никласдорф.

Австриската полиција на „Твитер“ потврди дека една жена загинала, а помеѓу дваесет и двајцата повредени има три деца кои се пренесени во болница. Во несреќата учествувале прекуграничен воз на „Еуро сити“ кој патувал од Грац до Саарбрикен во Германија и патнички воз.

Австриските федерални железници (ОББ) објавија дека работниците се мобилизирани и операцијата за расчистување е почната.
Post date: 2018-02-12 19:41:50
Post date GMT: 2018-02-12 18:41:50
Post modified date: 2018-02-12 19:41:50
Post modified date GMT: 2018-02-12 18:41:50
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com