Дванаесет загинати во свлечиште на Бали


       
Џакарта, 10 февруари, 2017 - 10:19 (META) 

Во свлечиште на островот Бали загинаа 12 лица, меѓу кои има и деца, јави денеска агенцијата за вонредни ситуации во Индонезија.

Свечиштата однеле куќи во три села во планинскиот регион Бангли, а предизвикани се од долготрајните тропски дождови, соопшти портпаролот на агенцијата, Сутопо Нугрохо.

Меѓу загинатите во селото Сонган се и едногодишно момче, седумгодишно девојче и нивната мајка. Во селото Аван загинале четири лица, а во Сукавани пријавена е една жртва.

Агенцијата соопштила дека многу веројатно е дека на популарниот туристички остров ќе продолжи да паѓа пороен дожд и ги предупреди луѓето да бидат подготвени за можни поплави и за свлечишта.