Дваесет лица се повредени во експлозија на бомба во болница на Тајланд


       
Бангкок, 22 мај, 2017 - 10:36 (META) 

Најмалку 20 лица се повредени во експлозија на бомба во болница во Бангкок, соопштија денеска тајландските власти. Истражителите на местото на експлозијата пронашле остатоци од батерија и жици од експлозивна направа.

Засега никој не ја презема одговорноста за експлозијата во воената болница, кој исто така е отворена и за цивили.

– Имаше бомба. Пронајдовме делови кои се користени за изработка на бомбата – изјави шефот на полицискиот тим за експлозии, Хамтхорн Аухароен и наведе дека властите ги проверуваат снимките од надзорните камери.