!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Дваесет и еден загинат во два напади во Кабул


       
Кабул, 10 јануари, 2017 - 15:57 (META) 

Најмалку 21 лице загинаа, а повеќе од 45 се повредени во две експлозии кои го потресоа подрачјето во близина на авганистанскиот парламент во Кабул.

Едната експлозија ја предизвикал автомобил бомба, а локалните власти сметаат дека станува збор за координирана акација и оти мета, најверојатно, биле вработените во парламентот.

Според некои извештаи, безбедносните сили запреле друго возило со експлозив.

Одговорноста за нападот ја презедоа талибанците.

Истовремено, бомбаш самоубиец се разнесе во провинцијата Хелманд, при што повредени се шест лица.