Два земјотреса ја погодија Индонезија


       
Џакарта, 16 февруари, 2017 - 10:35 (META) 

Девет лица се повредени во двата земјотреса што денеска ја погодија индонезиската провинција Аче.

Како што јавуваат локалните медиуми од земјотресите се оштетени се две куќи во дистриктот Пиди Џаја, во чија близина бил и епицентарот на потресите.

Американскиот геолошки завод соопшти дека земјотресите со јачина од 5,1 и 5,6 сптемени според Рихотеровата скала се случиле околу 3.00 часот наутро по локално време.