Документарен филм за Вања Лазарова


       
Скопје, 15 јули, 2015 - 9:59 (META) 

Документарниот филм „Вања: Со маки сум се родила“ премиерно ќе биде прикажан во Кинотека на Македонија. Филмот е посветен на животот и на делото на легендарната певица Вања Лазарова.

Реализацијата на филмот е на продуцентската куќа „Медиа броадкастинг“ и на Агенцијата за филм на Македонија.

Вања Лазарова испеала стотина македонски изворни народни песни, од кои најголем дел се снимени во продукцијата на МРТ. Има работено во Операта при МНТ, била член на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“ и настапила на голем број концерти низ светот.

Пеела во „Алберт хол“ во Лондон пред британската кралица Елизабета Втора и премиерот Винстон Черчил. Особен придонес има во соработката со групата „Анастасија“ за музиката за филмот „Пред дождот“, кој во 1994 освои „Златен лав“ во Венеција.