Димитров по средбата со Габриел: Ова е многу охрабрувачки ден за Македонија


       
Берлин, 6 септември, 2017 - 20:56 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, како исклучително охрабрувачки ги оцени пораките од Берлин по денешната средба со министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел.

– Добивме исклучително охрабрувачки пораки од Берлин, исклучителна поддршка за правецот по кој тргнавме и во однос на домашната агенда „3-6-9“ и во однос на проактивната надворешна политика, фокусирана на инвестирање политички капитал во добри односи со соседите. Самиот факт што на само неколку недели пред големи и важни парламетарни избори најдоа време за нас е еден убав сигнал и од министерот Зигмар Габриел и од главните луѓе во кабинетот на канцеларката Ангела Меркел и тоа е еден многу охрабрувачки ден за Македонија – изјави Димитров по средбата.

Тој истакна дека на средбата биле договорани некои детали, било разговарано за Берлинскиот процес и за важноста Балканот да не заостане премногу економски зад Европската Унија.

– Има расположение да се инвестира не само во политичка поддршка, туку и во еконосмки проекти кои граѓаните ќе ги почуствуваат во секојдневието, во патишта, но и во бизниси. Заклучивме дека реформите треба да се земат многу сериозно, а и ние самите во Македонија знаеме дека тоа мора да го направиме со оглед на лекцијата од кризата. Од друга страна, мора и европската перспектива да е реална и зaтоа имаме заедничка прилика и одговорност да ја искористиме оваа шанса – рече Димитров.

Одговарајќи на новинарско прашање дали Германија е подготвена да помогне на тој пат, Димитров се осврна прашањето за името со Грција и изјави дека според него, потребно е да се смени контекстот со кој македонската јавност гледа на овој проблем.

– Ако ние утре сакаме да бидеме пријатели и сојузници со Грција, не можеме да стигнеме до тоа ако начинот е борба или надмудрување. Факт е дека главната одговорност е кај нас и кај нив – Македонија и Грција, меѓутоа, исто така, факт е дека овој проблем влијае на европската политика кон регионот и затоа мислам дека ќе најдеме начин сите заедно да го придвижиме ова прашање напред и многу е важно тоа да биде низ дијалог – изјави Димитров.