Димитров на покана на Коѕиас ќе учествува на состанокот на Вишеградската група


       
Скопје, 9 мај, 2018 - 13:17 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, Никос Коѕиас, ќе учествува на вториот состанок во проширен состав на министрите за надворешни работи од Балканот и Вишеградската група, во таканаречениот формат „Балкан 4 плус Вишеград 4 плус“, што ќе се одржи на 10 и 11 мај,  во Сунио, во близина на Атина, информираат од МНР.

„Покрај стандардниот формат од минатата година во Будимпешта, каде учествуваа министрите за надворешни работи на четирите земји членки на ЕУ од Балканот – Грција, Бугарија, Хрватска и Романија, плус Словенија, за прв пат се поканети и земјите – кандидати од овој регион Албанија, Македонија, Србија и Црна Гора, плус Босна и Херцеговина. Земјите од Вишеградската група ќе бидат претставени од министрите за надворешни работи на Полска, Унгарија, Чешка и Словачка“, се вели во соопштението.

Главната дискусија на состанокот е насловена „Иднината на Европа и проширувањето на Европската унија“, на која се очекува воведни излагањa и свои видувања да изнесат проминентни академици и експерти.

Исто така, министрите ќе имаат прилика да се осврнат и на прашањето околу енергетската безбедност и нејзиното значење за регионалната и меѓу-регионалната соработка.

Се очекува, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на маргините на состанокот да одржи и повеќе билатерални средби.