Димитров ќе се обрати на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур


       
Стразбур, 24 април, 2018 - 9:48 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Стразбур ќе зборува на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа .

За време на посетата на Советот на Европа предвидено е Димитров да има одделни средби со Торбјорн Јагланд, генерален секретар на Советот на Европа, Микеле Николети, претседател на Парламентарното собрание, Гидо Раимонди, претседател на Европскиот суд за човекови права, Дуња Мијатовиќ, комесар за човекови права на Советот на Европа, како и со членови на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Утре, како што најави МНР, средба ќе имаат министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас. На средбата ќе присуствува и медијаторот Метју Нимиц.