Џафери: Иванов според Уставот е должен да го потпише законот за јазиците


       
Скопје, 15 март, 2018 - 13:44 (META) 

Доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише законот за употреба на јазиците, тој ќе го прекрши Уставот, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери.

– Нема да коментирам што ќе биде ако биде. Членот 75 од Уставот на Република Македонија е јасен и по повторното гласање со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници во Собранието, што е случај со законот, претседателот на Републиката е должен да го потпише указот за прогласување на законот. Во спротивно ги крши уставните одредби – смета собранискиот спикер.

Претседателот Иванов изјави дека нема да стави потпис на указот за прогласување на законот за јазиците, бидејќи како што додаде, тоа не му го дозволуваат совеста и Уставот.

-Законот, договорен меѓу СДСМ и ДУИ е неуставен, неприменлив и штетен, без одобрение од граѓаните – смета шефот на државата.

Во однос на можноста опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ да го блокира Собранието, Џафери вели дека причината за излегувањето од законодавниот дом не е носењето на законот, туку поради притворените пратеници.

Собранискиот спикер не сакаше да ги коментира најавате за кривична пријава која опозициската ВМРО-ДПМНЕ рече дека ќе ја поднесе.