This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Feb 21 13:46:48 2019 / +0000 GMT

Десетина лица на протест пред Кривичен суд ја чекаат пресудата за Груевски во „Тенк“
Околу триесетина лица се собрани на протест пред Кривичниот суд во Скопје исчекувајќи ја судската пресуда за поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство.

Помеѓу присутните се и поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски и поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски.

Полицијата уште синоќа го огради судот со метална ограда и го ограничи движењето.

Во случајот „Тенк“ кој се однесува на набавката на луксузниот мерцедес, Груевски е обвинет за примање награда за противзаконито влијание. Обвинителите од СЈО побараа осудителна пресуда, бидејќи набавката била лична желба и хир на експремиерот купена со буџетски пари, при што била фаворизирана една фирма.

Post date: 2018-05-23 12:41:13
Post date GMT: 2018-05-23 10:41:13
Post modified date: 2018-05-23 12:41:13
Post modified date GMT: 2018-05-23 10:41:13
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com