Четворица загинати во рударска несреќа во Турција


       
Анкара, 17 октомври, 2017 - 17:46 (META) 

Најмалку четири лица загинаа, а тројца се повредени откако се урна свод на рудник за јаглен во југоисточната турска провинција Сирнак.

Како што соопшти раководството на рудникот, неколку рудари сè уште се заглавени во рударската јама, а во тек е спасувачка акција.

Засега не се знае причината за несреќата.