Забава

Почина актерката Кери Фишер, принцезата Леа од „Војна на ѕвездите“

27 декември, 2016 - 21:24 (META)  Лос Анџелес Шеесетгодишната актерката Кери Фишер, позната по својата улога на принцезата Леа во филмовите „Војна на ѕвездите“, денеска почина во болница, откако во петокот доживеа срцев удар. Веста ја потврди портпаролот на семејството Фишер, Сајмон Халс, за магазинот „Пипл“, а во…

Почнува карневалот во Рио де Жанеиро

24 февруари, 2017 - 19:36 (META)  Рио де Жанеиро Во Рио де Жанеиро, кој не е ниту главен, ниту најголем град на Бразил, но е секако најпознатиот, денеска, како и во други места во големата јужноамериканска земја, почна карневалот. Карневалот во Рио е можеби најпознатиот на светот, а наскоро…