Видео

Најмалку шестмина загинати во земјотресот во Мексико

8 септември, 2017 - 10:59 (META)  Мексико Сити Во најсилниот земјотрес што во последниот век го погодил Мексико, засега бројката на загинати изнесува шест лица, но се стравува дека набргу би можела да се зголеми. Се вршат масовни евакуации, а издадени се и предупредувања за цунами во регионот,…

МНР изрази незадоволство од „неодмерената изјава“ на турската амбасадорка за „Јахја Кемал“

16 мај, 2018 - 8:10 (META)  Скопје Министерството за надворешни работи (МНР), вчера одржало средба со претставници на Амбасадата на Турција, предводени од заменик шефот на мисијата, Мурат Сумер, на која е изразено незадоволството неодамнешната неодмерена изјава на турската амбасадорка Тулин Еркал Кара, кога ги оквалификува учениците…