Видео

Бројката загинати во шумските пожари во Португалија достигна 62 лица

18 јуни, 2017 - 14:47 (META)  Лисабон Неконтролираниот шумски пожар што го погоди централното подрачје на Португалија од вчеравечер досега одзеде 62 човечки живота и повреди десетици луѓе. Стихијата медиумите од Европа ја нарекоа најголемата трагедија од шумски пожари во последните години. Владата на Португалија веќе прогласи…

Протест против одлуката на жирито на театарскиот фестивал во Прилеп

17 јуни, 2017 - 11:41 (META)  Прилеп Ансамблот на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп на синоќешното затворање на истоимениот фестивал, протестираше против одлуките на жирито. Во име на актерите од ансамблот, Владимир Ѓорѓијоски кажа дека публиката заслужува многу повеќе од каприците и од личните интереси на…