Технологија

„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ нудат можности за донации на софтвер за граѓанските организации

15 мај, 2017 - 10:44 (META)  Скопје Во Конгресниот центар на Скопски саем утре ќе се одржи „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на тема „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“. „Денот на Мајкрософт“ посветен на НВО-секторот, организиран од Фондацијата „Метаморфозис“ со поддршка…

Хакери објавија разговори и лични податоци на Меркел и стотици германски политичари

4 јануари, 2019 - 14:43 (META)  Берлин Германија врие од вчера, кога беше откриено протекувањето во јавноста на лични податоци и различни комуникации на германската канцеларка Ангела Меркел и на стотици политичари. Материјалите, објавени на интернет, биле поставувани во изминативе две седмици од Твитер-корисникот ‘G0d’, кој вели…

Видеа