Технологија

Донации од 5.000 долари од „Мајкрософт“ за невладиниот сектор

16 мај, 2017 - 10:14 (META)  Скопје „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на тема „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“, се одржа денеска во Конгресниот центар на Скопски саем. Претставниците на граѓанскиот сектор имаа можност да научат повеќе за тоа како да добијат софтверски…

Еден уапсен признал вина за кражбата на податоци на германски политичари

8 јануари, 2019 - 13:54 (META)  Берлин Уапсениот 20-годишник, кој се сомничи за кражбата на податоци и разговори на стотици политичари во Германија, која беше откриена, ја признал вината, пишува германски „Шпигл“ на својата веб-страница. Истражител од канцеларијата на Федералната криминалистичка полиција (БКА), која се занимава со…

Видеа