Технологија

Хакери украле повеќе од 20 милиони фунти од британски граѓани

14 октомври, 2015 - 10:22 (META)  Лондон Британската полиција ги предупреди сите корисници на интернет-банкарството да бидат особено внимателни затоа што откриле дека хакери украле повеќе од 20 милиони фунти од сметки на британски граѓани. Националната агенција за криминал (НКА) вели дека хакерите создале особено опасен вирус …

„Фејсбук“ работи на заштита на изборите во Германија од руско влијание, вели Зукерберг

22 септември, 2017 - 13:05 (META)  Менло Парк Основачот и директор на „Фејсбук“,Марк Зукерберг во видео-обраќање изјави дека социјалната мрежа ќе и помогне на Германија во спречувањето на евентуално мешање на Русија во парламентарните избори во земјата, закажани за в недела. „Работиме на тоа да обезбедиме интегритет на…

Видеа