Гаџети

Андроид го надмина Виндоус како најкористен оперативен систем при сурфање

4 април, 2017 - 10:36 (META)  Сан Франциско Оперативниот систем за паметни телефони и таблети Андроид првпат во својата историја го надмина Виндоус како најкористен оперативен систем при сурфањето на интернет. Според истражувањето на компанијата за веб-аналитика „СтатКаунтер“, во март годинава 37,93 отсто од сето сурфање на интернет…

Хакери објавија разговори и лични податоци на Меркел и стотици германски политичари

4 јануари, 2019 - 14:43 (META)  Берлин Германија врие од вчера, кога беше откриено протекувањето во јавноста на лични податоци и различни комуникации на германската канцеларка Ангела Меркел и на стотици политичари. Материјалите, објавени на интернет, биле поставувани во изминативе две седмици од Твитер-корисникот ‘G0d’, кој вели…

Видеа