Гаџети

„Мајкрософт“ слави 25 години „пасијанс“

19 мај, 2015 - 11:53 (META)  Вашингтон Пред 25 години, во мај 1990 година, на оперативниот систем „виндоус 3.0“ се појави „пасијанс“ – вградена игра со карти која стана омилена забава на корисниците во целиот свет. Оваа култна игра заслужи компанијата „Мајкрософт“ да ѝ го прослави 25.…

Македонија има 1,44 милиони корисници на интернет, а еден милион се на „Фејсбук“

17 мај, 2017 - 8:49 (META)  Брисел Вкупно 69,1 од проценетата бројка на 2.083.308 жители на Македонија се поврзани на интернет, односно 1.439.089, а еден милион користат „Фејсбук“, покажуваат пресметките за март годинава на специјализираната статистичка веб-страница „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот, по користењето интернет…

Видеа