Свет

Гуру во Индија осуден на 10 години затвор, војската на готовност

28 август, 2017 - 12:31 (META)  Њу Делхи Контроверзниот гуру Гурмит Рам Рахин Синг е осуден денеска во Индија на 10 години затвор поради силување на две свои следбенички. Пред изрекување на пресудата, во Рохтак, град на северот од Индија, е воведен полициски час, а владините сили добиле…

Во пожарите во Калифорнија 80 загинати и повеќе од 1.200 исчезнати

19 ноември, 2018 - 9:31 (META)  Сан Франциско Бројот на исчезнати лица во големите пожари што ја зафатија Калифорнија од 8 ноември, ноќеска се искачи до повеќе од 1.200 луѓе, а бројот на загинати е 80, јавуваат медиумите од САД. Двата пожара што избија речиси истовремено се сметаат…

Видеа