Свет

Цената на златото се зголеми откако Северна Кореја истрела ракета кон Јапонија

29 август, 2017 - 11:55 (META)  Пјонгјанг Цената на златото се приближи до највисокото ниво за годинава, откако Северна Кореја истрела балистичка ракета кон Јапонија. Овој настан ги поттикна инвеститорите на сигурно инвестирање, поради зголемување на тензиите помеѓу Пјонгјанг и САД и сојузниците. Цената на златото оваа…

Џорџ Сорос е личност на годината според „Фајненшел тајмс“

19 декември, 2018 - 13:05 (META)  Лондон Американскиот филантроп и милијардер Џорџ Сорос денеска од британскиот економски дневен весник „Фајненшел тајмс“ беше прогласен за личност на 2018 година. „За личност на годината „Фајненшел тајмс“ обично решава врз основа на достигнувањата. Во случајот на Сорос оваа година, одлучено…

Видеа