Свет

Вашингтон и Сеул телефонски разговараа за нуклеарниот тест на Северна Кореја

3 септември, 2017 - 11:15 (META)  Сеул Претседателскиот кабинет на Јужна Кореја соопшти дека највисоките власти на Сеул и на Вашингтон разговарале по шестиот нуклеарен тест што го изведе Северна Кореја. Кабинетот соопшти дека американскиот советник за национална безбедност, Херберт Рејмонд Мекмастер, и неговиот корејски колега, Чунг…

Џорџ Сорос е личност на годината според „Фајненшел тајмс“

19 декември, 2018 - 13:05 (META)  Лондон Американскиот филантроп и милијардер Џорџ Сорос денеска од британскиот економски дневен весник „Фајненшел тајмс“ беше прогласен за личност на 2018 година. „За личност на годината „Фајненшел тајмс“ обично решава врз основа на достигнувањата. Во случајот на Сорос оваа година, одлучено…

Видеа