Свет

Кина ја повика Јапонија да не му воведува нови санкции на Пјонгјанг

2 септември, 2017 - 14:55 (META)  Пекинг Кина ја повика Јапонија да не ѝ воведува еднострани санкции на Северна Кореја поради лансирање на севернокорејската ракета преку јапонската територија, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Министерот Ванг Ји вчера изјави дека едностраните санкции не се во духот на…

Се урна патнички авион со 189 луѓе во Индонезија

29 октомври, 2018 - 8:35 (META)  Џакарта Патнички авион „Лион Ер Боинг 737 Макс 8“ со 189 патници и членови на екипаж ноќеска се урна во море само неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром во Џакарта. Спасувачите пронашле остатоци од авионот во близина на Караванг во…

Видеа