Свет

ОН: 87.000 лица од Мјанмар побегнaле во Бангладеш

4 септември, 2017 - 8:43 (META)  Њујорк Од 25 август, кога почнаа судирите во Мјанмар, во Бангладеш стигнале вкупно 87.000 бегалци, претежно припадници на муслиманскиот народ Рохинџа, соопштија Обединетите нации. Светските агенции наведуваат дека преполни се камповите во Бангладеш со Рохинџа-муслимани. Во текот на претходната недела, повеќе…

Џорџ Сорос е личност на годината според „Фајненшел тајмс“

19 декември, 2018 - 13:05 (META)  Лондон Американскиот филантроп и милијардер Џорџ Сорос денеска од британскиот економски дневен весник „Фајненшел тајмс“ беше прогласен за личност на 2018 година. „За личност на годината „Фајненшел тајмс“ обично решава врз основа на достигнувањата. Во случајот на Сорос оваа година, одлучено…

Видеа