Свет

Ал каеда ги повикува борците да се подготват за „долг џихад“

24 април, 2017 - 12:12 (META)  Дамаск Еден од лидерите на Ал каеда ги повика своите приврзаници и сите екстремисти во Сирија да се обединат и да се подготват за „продолжена света војна“, објави денеска новинската агенција на Ал каеда, „Ас шахаб“. Ајман ал Завахири во аудиопорака…

Трамп скапо ќе плати за заканите, порача севернокорејскиот лидер

22 септември, 2017 - 9:33 (META)  Пјонгјанг Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп е „ментално пореметен“ и дека „скапо ќе плати“ поради заканите кои ги упати кон Северна Кореја пред Генералното собрание на Обединитетите нации (ОН), јавуваат светските медиуми. „Скапо ќе плати…

Видеа