Свет

Мексико погодено од ураганот Катја еден ден по земјотресот што уби 61 човек

9 септември, 2017 - 11:23 (META)  Мексико Сити Еден ден откако доживеа разорен земјотрес од 8,2 степени по Рихтеровата скала, Мексико вчеравечер беше погодено од уште една природна катастрофа, ураганот Катја. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради катастрофалниот земјотрес, кој ја погоди земјата вчера ноќта…

Убиени 59 Палестинци – масакр на протест против амбасадата на САД во Ерусалим

15 мај, 2018 - 7:47 (META)  Ерусалим Во вчерашните крвави судири во Појасот Газа загинаа 59 Палестинци, а повредени се 2.771, од кои половината имаат прострелни рани. Меѓу загинатите е и едно осуммесечно бебе, кое се задушило од солзавец. Протестите во Газа беа насочени против преместувањето на…

Видеа