Свет

Во Каталонија пожарникарите ги бранат граѓаните од полицијата

1 октомври, 2017 - 13:43 (META)  Барселона Пожарникарите во шпанскиот регион Каталонија застанаа во одбрана на граѓаните од полициските акции, јави „Индепендент“, откако во денешните интервенции и судири беа повредени неколку стотини лица. Со жив штит, пожарникарите ги двојат граѓаните кои протестираат против полициската бруталност од националните…

Мицотакис: Владата ѝ ги отстапи македонскиот јазик и националност на соседната земја

21 јуни, 2018 - 13:44 (META)  Солун Алексис Ципрас на соседната земја и отстапи нешто за кое ниедна претходна влада немаше разговарано: македонската националност и македонскиот јазик, рече лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис од Кукуш, каде што присуствуваше на свечената манифестација по повод 105-годишнината од ослободувањето…

Видеа