Свет

МНР: Избегнувајте го центарот на Париз поради најавените протести

6 декември, 2018 - 13:36 (META)  Скопје Министерството за надворешни работи на Македонија ги потсетува македонските граѓани кои планираат да патуваат во Париз дека на 8 декември е закажан протест и притоа предупредува да се избегнуваат одредени места во централното градско подрачје. „Во тој период МНР препорачува…

Лавров ги обвини ЕУ и САД за грубо мешање во внатрешните работи на Македонија

7 декември, 2018 - 9:24 (META)  Москва Се случува грубо систематско мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Македонија. Секојдневно нејзините граѓани беа убедувани да гласаат потврдно на референдумот за Преспанскиот договор на 30 септември годинава. Референдумот, како што е познато, не успеа. Во таква…