Свет

Ѕанакопулос: Му посакуваме успех на Заев и очекуваме добар резултат на референдумот

18 септември, 2018 - 13:48 (META)  Атина Очекуваме позитивен резултат од референдумот и му посакуваме успех на Заев, порача портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, во однос на…

Наскоро спогодба на Србија со Фронтекс

18 септември, 2018 - 14:19 (META)  Белград Сем Фабрици, шефот на делегацијата на ЕУ во Србија денеска најави дека наскоро во Србија ќе стаса еврокомесарот за миграции Димитрис Аврамопулос и оти претпоставува дека тој со Србија ќе потпише статусна спогодба за Фронтекс, граничната служба на ЕУ. Повикувајќи…