Свет

Коѕиас: САД многу се интересираат за решение околу спорот со името

23 мај, 2018 - 9:52 (META)  Вашингтон Американската администрација не врши притисок, туку се интересира за решение кон кое водат преговорите за името и кои се потешките точки, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас на брифинг со грчките дописници во САД. Министерот за надворешни работи на…

Ципрас: Преговараме врз основа на имињата предложени од Нимиц

23 мај, 2018 - 14:28 (META)  Атина Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од медијаторот Метју Нимиц, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во Парламентот, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, во…