Свет

Завршија воените операции во Рака

17 октомври, 2017 - 12:44 (META)  Рака Силите што имаат поддршка од САД воспоставиле целосна контрола над Рака, упориштето на Исламска држава во Сирија. По силните борби, како што пренесуваат странските медиуми, во градот останеле неколку десетици милитанти. – Воените операции во Рака се завршени, а во…

Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот

17 јануари, 2019 - 9:06 (META)  Лондон Британската премиерка Тереза Меј синоќа доби доверба за продолжување на мандатот од пратениците  во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз. Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои беа против. По овој крупен…

Видеа