Свет

Десетици убиени во повеќе напади во Авганистан

17 октомври, 2017 - 16:42 (META)  Кабул Најмалку 70 лица загинаа во два одвоени самоубиствени напади, како и во напад врз владините сили, соопштија авганистанските власти. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на полициската станица во југоисточниот град Гардез, во кој се убиени најмалку 41 лице, додека…

Повеќе од 700 лаги во една година на насловните страници на три српски таблоиди

11 јануари, 2019 - 10:26 (META)  Белград Во 2018 година, три српски таблоиди објавиле над 700 лаги на своите насловни страници, утврдил српскиот сервис „Раскринкавање“, кој е посветен на борбата против дезинформациите. На вкупно 306 насловни страници во 2018 година, таблоидот „Информер“ имал дури 351 дезинформација, односно…

Видеа