Свет

Јункер: Ако ѝ дозволиме на Каталонија, и други ќе сакаат да се отцепат

13 октомври, 2017 - 12:03 (META)  Луксембург Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека не сака Каталонија да стане независна затоа што тоа би охрабрило и други региони во други држави да го направат истото, што дополнително би го комплицирало управувањето на Европската Унија. –…

Српски медиуми погрешно го претставуваат Каракачанов како официјална Софија

18 декември, 2018 - 15:51 (META)  Скопје Во анализа под наслов „Скопје и Софија во клинч: Тензиите се сè поголеми, Бугарија и порачува на Македонија дека провоцира и дека македонскиот јазик НЕ ПОСТОИ“ oбјавена денеска, претставувајќи ги најновите искрења во македонско-бугарските односи, српскиот весник „Блиц“  сосема погрешно…

Видеа