Нов раздор меѓу Папандреу и Венизелос

Нови внатрешни несогласувања ја тресат партијата на грчките социјалисти - ПАСОК, по предлогот на поранешниот премиер и лидер на партијата, Јоргос Папандреу, партијата да...

Автомобил излета во Дунав, од шестмина патници, тројца спасени

Три лица ги загубиле животите, а три се извлечени од реката Дунав во Белград, денеска, рано наутро, кога автомобил, марка „бмв 325“ излетал и...

Ватикан стравува дека папата може да биде нападнат со дрон

Обезбедувањето на поглаварот на Римокатоличката црква стравува дека некои верски фанатици би можеле да го убијат папата Франциск со дрон, сличен на оној што албанските...

Околу 1.300 патници девет часа заглавија под Ла Манш

Повеќе од 1.000 патници на два возови „евростар“, останаа девет часа заглавени под земја откако кабел се скина во Северна Франција, јавува британскиот весник „Дејли...

(ФОТО) Снегот ја парализираше северна Америка

Четворица од 10 загинати Американци починале како последица од срцев удар при чистење на снегот, додека останатите жртви биле пронајдени во автомобили затрупани од...

Романија: Осум загинати во хеликоптерска несреќа

Осум лица загинаа при уривање на хеликоптер во централниот дел на Романија, соопшти националната служба за вонредни ситуации. - Двајца од повредените, кои се здобиле...

Снежното невреме во САД однесе 10 животи

Најмалку 10 лица загинаа во снежното невреме, кое ја зафати американската држава Њујорк. Поради големите снежни наноси, кои достигнуваат висина и преку 1,5 метар, затворени се...

Во Мосул убиен еден од водачите на ИСИС

Еден од водачите на ИСИС е убиен во вчерашните воздушните напади врз ирачкиот град Мосул, соопштиле локални извори, пренесува хрватски „Индекс“. Станува збор за Радван...
Своја кандидатура најави и сегашниот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ

Владата на Хрватска распиша претседателски избори

Претседателските избори во Хрватска ќе се одржат на 28 декемрви, а доколку има втор круг, тој ќе биде одржан на 11 јануари следната година....

Џон Ален: Ќе ги победиме џихадистите во Кобане

Џихадистите на Исламска држава самите се доведоа во позиција да бидат лесна мета, доведувајќи ги своите борци во сирискиот град Кобане, соопшти пензиониранит американски...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН