Свет

Бурна биографија на „боемот“ Борис Трајков, обвинет за проневера во Мелбурн

18 октомври, 2017 - 13:08 (META)  Мелбурн Медиум на македонски јазик во Австралија, Борис Трајков го нарекува „боем“ и „плејбој“. Австралиската државна телевизија „Еј-би-си“, пак, со него се занимава како осомничен за проневери вредни милиони австралиски долари, како човек уапсен во јануари годинава поради одгледување значителни количества…

Од 1 јануари во Бугарија патарината ќе се плаќа електронски, цените на вињетите остануваат исти

18 декември, 2018 - 13:33 (META)  Софија За помалку од 24 часа од почетокот на продажбата на електронските налепници за патарина во Бугарија, денеска до пладне биле продадени околу 300 такви вињети, јавуваат бугарските медиуми. Бугарија ќе ги исфрли класичните вињети-налепници и воведува електронска наплата, која ќе…

Видеа