Свет

Бугарија сака да го забрза издавањето пасоши за 53.000 Македонци

20 септември, 2017 - 11:33 (META)  Софија Имаме 53.000 поднесени барања со приложени потребни документи од граѓани на Македонија што не можат да станат бугарски државјани поради одредени недостатоци во законодавната база, рече бугарскиот заменик-премиер Валери Симеонов вчера, за време на тркалезната маса на тема „Демографска политика…

Грчката влада објави промотивно видео со исечоци од телефонски разговори Заев – Ципрас

13 јули, 2018 - 13:04 (META)  Атина Грчката влада на својот официјален „Јутјуб“ канал објави промотивно видео за потпишувањето на Договорот помеѓу Македонија и Грција во Преспа на 17 јуни. Во видеото освен сцени од потпишувањето на Договорот во Преспа, има делови во кои се гледа како…

Видеа