Свет

Тилерсон размислува да поднесе оставка, јавува „Си-ен-ен“

25 јули, 2017 - 15:23 (META)  Вашингтон Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, сè повеќе е незадоволен од начинот на кој функционира Белата куќа, поради што би можел да поднесе оставка, јавува „Си-ен-ен“, повикувајќи се на неименувани извори. Два извора, кои се добро запознаени со разговорите на Тилерсон…

Ердоган: Нема прекин на акцијата против Курдите во Сирија

22 јануари, 2018 - 17:20 (META)  Анкара Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган изјави дека нема да ја прекине операцијата против Курдите во Африн на северот на Сирија, што предизвика загриженост помеѓу сојузниците на Анкара. Toj рече дека, операцијата позната како „маслиново гранче“ ќе биде завршена кога ќе…

Видеа