Свет

Пожар во облакодер во Лондон, 200 пожарникари се справуваат со огнената стихија

14 јуни, 2017 - 8:04 (META)  Лондон Повеќе од 200 пожарникари се обидуваат да го изгасат пожарот што изминатата ноќ го зафати облакодерот „Гренфел тауер“ во западен Лондон. Најмалку 50 лица се повредени, а според дел од британските медиуми, има и загинати, но не се соопштува нивниот…

Евакуиран американскиот конзулат во Цирих

20 ноември, 2017 - 10:50 (META)  Цирих Канцеларијата на американскиот конзулат во швајцарскиот град Цирих денеска е евакуирана откако вработените пронашле сомнителен пакет на влезот, јавува швајцарско-германскиот весник „Блик“, повикувајќи се на вработени во конзулатот. Полицијата потврдила дека распоредила оперативци во центарот на градот, но засега не…

Видеа