Свет

Меркел: ЕУ е подготвена да ги почне преговорите за Брексит

14 јуни, 2017 - 18:56 (META)  Берлин Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена да ги почне преговорите со Велика Британија за нејзиниот излез од ЕУ. – Ние од европска страна сме подготвени. Ќе видиме за другите – им изјави Меркел на новинарите по…

Ердоган ги повлече турските војници од воена вежба, НАТО се извини

17 ноември, 2017 - 16:06 (META)  Анкара Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се извини на Турција откако актуелниот претседател на земјата, Реџеп Таип Ердоган, и првиот претседател на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, беа претставени како „непријатели“ на воена вежба на НАТО во Норвешка. Ердоган, лут…

Видеа