Свет

Главната обвинителка на Венецуела поведе истрага за изборна измама

3 август, 2017 - 14:53 (META)  Каракас Главната државна обвинителка на Венецуела, Луиза Ортега, отвори истрага за наводната измама за време на контроверзните избори одржани во неделата. Изборите за уставотворно собрани, според опозицијата, се „проект на претседателот Никола Мадуро“. Ортега, која е жестока критичарка на претседателот Мадуро,…

Северна Кореја ќе испрати 22 спортисти на ЗОИ во Јужна Кореја

21 јануари, 2018 - 17:10 (META)  Пјонгјанг Меѓународниот олимписки комитет соопшти дека спортистите од Јужна и од Северна Кореја заедно ќе маршираат на свечената церемонија на отворањето на претстојната Зимска Олимпијада во Пјонгјанг. ИОК, по денешниот состанок во Лозана со олимпските и државните претставници од двете земји,…

Видеа