Европа

Каталонија бара поддршка од ЕУ за референдумот за независност

28 септември, 2017 - 14:20 (META)  Брисел Европската Унија би требало да ја исполни својата должност како ризница на демократските вредности, така што ќе и укаже на Шпанија да дозволи одржување на референдумот за независност на Каталонија, изјавил во Брисел Раул Ромева, министерот за надоврешни работи на…

По пропаѓањето на договорот со ЕУ за Брексит, денеска се гласа доверба на владата на Меј

16 јануари, 2019 - 9:47 (META)  Лондон Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брексит, односно договорот со ЕУ за регулирање на меѓусебните однос по излегувањето на Велика Британија од европската заедница. Долниот…

Видеа