Европа

Жестоки судири и десетици уапсени на неонацистички собир во Гетеборг

30 септември, 2017 - 17:37 (META)  Гетеборг Неонацистички собир во Гетеборг, вториот по големина град во Шведска, заврши со тепачки меѓу учесниците и контрадемонстрантите со антифашистички убедувања, а полицијата уапси десетици лица. Движењето Нордиски отпор (НМР) организираше марш по улиците на Гетеборг, при што полицијата интервенираше и…

„ХирКлик“: Груевски го нема подолго време, може веќе не е во Унгарија

18 јануари, 2019 - 10:18 (META)  Будимпешта Поранешниот македонски премиер Никола Груевски влегол во Унгарија потполно независно од постапката за азил, пишува унгарскиот новински сајт „ХирКлик“, кој шпекулира со тоа каде е Груевски во моментов. Како што пишува сајтот, Груевски не е забележан подолго време и…

Видеа