Европа

Европската комисија ќе ја почитува одлуката на Каталонија за независност, вели Јункер

15 септември, 2017 - 8:23 (META)  Брисел Европската комисија ќе го почитува потврдниот исход од референдумот за независност на Каталонија, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, додавајќи дека регионот не треба да очекува по гласањето веднаш да стане членка на ЕУ. – Комисијата не се вклучува…

Бројот на жртви во Џенова се зголеми на 35, 16 лица се повредени, а десетина исчезнати

15 август, 2018 - 8:01 (META)  Џенова Италијанските власти потврдија дека бројот на загинатите при уривањето на надвозникот кај Џенова се искачи на 35, меѓу кои има и три деца, а 16 луѓе се во тешка состојба. Десетина се водат за исчезнати. Во Лигурија денеска ќе биде…

Видеа