Руската рубља со рекодрен пад во однос на доларот и на еврото

Руската рубља забележа нов пад во однос на еврото и на американскиот долар, откако ОПЕК одлучи да не го намалува производството на нафта и...

Брисел ја проверува легалноста на македонските авио-субвенции

Во изјава за агенцијата „Мета“, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, не го потврдува ставот на Mинистерството за транспорт и врски околу државните субвенции...

Руски конвој тргна кон Украина

Уште еден конвој со хуманитарна помош за граѓаните од Источна Украина тргна од Ногинск, соопшти претставник на руското Министерство за итни случаи. Околу 60 камиони,...

Интерпол трага по „банкарот на Путин“

Интерпол покрена потера по Сергеј Пугачев, своевремено познат како „банкарот на Путин“. На официјалната веб-страница на Интерпол стои дека Пугачев „го бараат правосудните власти во Русија...

Во Гренобл ќе се садат дрвја на местото на билбордите

Францускиот град Гренобл ќе стане првиот град што целосно го отстранува уличното комерцијално рекламирање, откако така одлучи градскиот совет, пренесува „Радио МОФ“. Градоначалникот од Зелената...

Германската левица ја обвини Меркел за новата студена војна со Русија

Заменик-шефот на левицата, Сара Вагенкнехт, во Бундестагот остро ја ритикуваше канцеларката Ангела Меркел, префрлувајќи ѝ дека е одговорна за „новата студена војна“ со Русија. -...

Хакери открија што сè САД ѝ испраќа на украинската војска

САД ќе ѝ дадат на украинската амија три контрабатериски радари во вредност од стотина илјади долари, но тоа е ситница во однос на тоа што...

Шефот на германската дипломатија е против влезот на Украина во НАТО

Германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер, е против влезот на Украина во НАТО. Во разговорот за германскиот весник „Шпигел“, Штајнмајер вели дека е „можно...

Русија ќе бара и отпечатоци од прсти за влез во земјата

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој сите лица што со виза ќе патуваат во Русија, ќе мора да дадат и отпечатоци...

(ВИДЕО) Папата Франциск повика балканските земји да се интегрираат во ЕУ

При својата прва официјална посета на Европскиот pарламент во Стразбур, папата Франциск одржа говор пред европратениците, во кој кусо се осврна и на Балканот,...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН