Европа

Габриел апелира ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

15 септември, 2017 - 13:58 (META)  Берлин Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, изјави дека ЕУ треба да ги прекине преговорите со Турција затоа што Анкара ги крши човековите права. – Не можеме да водиме преговори за прием во ЕУ со земја што ги крши човековите права,…

Јункер: ЕУ да се обедини во поглед на Западен Балкан

12 септември, 2018 - 10:52 (META)  Стразбур Мора да постигнеме единство кога станува збор за Западен Балкан – еднаш засекогаш. Ако не го сториме тоа, нашето непосредно соседство ќе биде обликувано од други, порача претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, во своето последно годишно обраќање во…

Видеа