Европа

Чавушоглу: На секој чекор на Берлин, Турција ќе направи два

25 септември, 2017 - 17:39 (META)  Анкара Доколку Германија направи еден чекор, Турција ќе направи два во нормализација на билатералните односи, порача турскиот шеф на дипломатијата Мевлут Чавушоглу. Тој го изјави ова во интервју за телевизијата „А Хабер“ откако германската канцеларка Ангела Меркел на изборите обезбеди четврти…

Ципрас денеска е во Москва, утре средба, ручек и прес конфренција со Путин

6 декември, 2018 - 10:52 (META)  Москва Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска патува за Москва на работна посета и средби со претседателот Владимир Путин и премиерот Дмитри Медведев. Според кабинетот на Ципрас, тој утре прво ќе има средба со Медведев, а потоа во Кремљ со рускиот претседател…

Видеа