Европа

Во Европа, 4.500 луѓе годишно умираат од издувни гасови

18 септември, 2017 - 9:21 (META)  Брисел Истражувачите соопштија дека годишно во Европа, прерано умираат повеќе од 4.500 лица, затоа што автомобилите на дизел-горива емитуваат повеќе штетни гасови отколку што производителите тврдат, пишуваат светските медиуми. Студијата е објавена две години откако „Фолксваген“ призна дека лажел на тестовите…

Добро е што по консултативниот референдум сега за Договорот ќе се расправа во Собранието, вели Мас

2 октомври, 2018 - 8:58 (META)  Берлин Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, за референдумот вели дека оние кои гласале сакаат земјата да го продолжи својот пат кон ЕУ и НАТО. „Иако многумина би си посакале поголема излезност, се радувам што огромно мнозинство од оние,…

Видеа