Европа

Симулиран напад на британскиот парламент – пратениците се лесна мета

27 август, 2017 - 11:18 (META)  Лондон Од британскиот парламент протекоа податоци за шокантните безбедносни пропусти откако полицијата извела таен симулиран терористички напад во кој би можело да бидат убиени повеќе од 100 пратеници, пишува британскиот весник „Телеграф“, наведувајќи дека во зградата на парламентот би можело да…

Словенечкиот премиер Миро Церар поднесе оставка

15 март, 2018 - 11:59 (META)  Љубљана Словенечкиот премиер, Миро Церар објави дека поднел оставка пред парламентот. Церар соопшти дека се повлекува по одлуката на Врховниот суд да се поништи резултатот од септемврискиот референдум, со кој, беше одобрен железничкиот проект вреден една милијарда евра, најголемиот инвестициски проект…

Видеа