Европа

Еден убиен и тројца повредени во пукање пред ноќен клуб во Берлин

16 септември, 2017 - 8:23 (META)  Берлин Едно лице е убиено, а три се повредени во пукотници што ноќеска се случиле пред ноќен клуб во Берлин, јавуваат светските медиуми. На пукањето му претходела расправија во близина на ноќниот клуб во берлинскиот кварт Ноехохешонхаузен. Засега не се познати…

Курц: Балканот ни е приоритет, ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

16 јули, 2018 - 8:05 (META)  Виена Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ и ја потенцира австриската поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан. – Топло…

Видеа