Европа

Тереза Меј постигна договор со партијата од Северна Ирска за поддршка на владата

26 јуни, 2017 - 11:50 (META)  Лондон Британската премиерка Тереза Меј денеска постигнала договор со Демократската унионистичка партија на Северна Ирска за поддршка на партијата на нејзината малцинска влада пред гласањето за важните закони во британскиот парламент. Портпаролот на Дауининг стрит потврдил дека договорот меѓу конзервативците и…

Паника во и околу метро-станицата Оксфорд во Лондон

24 ноември, 2017 - 17:56 (META)  Лондон Една од најфреквентните метро-станици во Лондон вечерва е евакуирана, откако беше пријавен инцидент со пукање. Имаше информации и дека се пукало на улиците во близина и, според досегашните сознанија, најверојатно станува збор за терористички напад. Полицијата не соопштува детали, туку…

Видеа