Европа

Полицијата уапси 18-годишно момче за нападот во лондонското метро

16 септември, 2017 - 10:42 (META)  Лондон Британската полиција утрово уапсила 18-годишно момче под сомневање за поврзаност со бомбашкиот напад што вчера се случи во метро-станицата Парсонс грин, во југозападен Лондон, јавува „Би-би-си“. Засега нема информации за индентитетот на момчето, а полицијата неговото апсење го опишала како…

Курц: Балканот ни е приоритет, ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

16 јули, 2018 - 8:05 (META)  Виена Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ и ја потенцира австриската поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан. – Топло…

Видеа