Европа

Путин: Трамп во живо е поинаков отколку на телевизија

8 јули, 2017 - 15:49 (META)  Хамбург Доналд Трамп е поинаков во живо отколку што е на телевизија, изјави рускиот претседател Владимир Путин по завршувањето на конференцијата на самитот Г20. Путин додаде дека верува дека односите помеѓу двете држави, Русија и САД, можат да се поправат. -Мислам…

Лавров: Военото сценарио за Северна Кореа би предизвикало катастрофа

15 декември, 2017 - 11:57 (META)  Москва Обидите да се испровоцира воено сценарио за да реши кризата на Корејскиот полуостров ќе доведе до катастрофа, предупреди шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. – Ситуацијата околу Корејскиот полуостров е особено алармантна. Обидите да се испровоцира воено сценарио во надеж…

Видеа