Европа

Остануваат длабоките разлики со Ердоган, смета Меркел

8 јули, 2017 - 16:16 (META)  Хамбург Германската канцеларка Ангела Меркел по завршувањето на самитот Г20 во Хамбург изјави дека остануваат „длабоките разлики“ помеѓу неа и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Двајцата лидери се сретнаа на самиот почекот на дводневниот самит. -Апсењата на наводните државни непријатели после…

Лавров: Военото сценарио за Северна Кореа би предизвикало катастрофа

15 декември, 2017 - 11:57 (META)  Москва Обидите да се испровоцира воено сценарио за да реши кризата на Корејскиот полуостров ќе доведе до катастрофа, предупреди шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. – Ситуацијата околу Корејскиот полуостров е особено алармантна. Обидите да се испровоцира воено сценарио во надеж…

Видеа